„BH. POVORKA PONOSA“ DOBILA TUŽBU PROTIV MUP-A RS

Udruženje “Bh. povorka ponosa” je priopćilo da su dobili tužbu protiv MUP-a Republike Srpske zbog, kako navode, njihovog odbijanja da pruže informacije o policajcima angažiranim tokom napada na aktiviste i aktiviste u martu prošle godine u Banjaluci.

Podsjećaju da je naočigled policijskih službenika, 18. marta 2023. godine, grupa od 30 do 40 maskiranih muškaraca fizički i verbalno nasrnula na aktiviste i aktivistkinje ispred prostora Transparensi internešnala BiH.

Pozivajući se na Zakon o slobodi pristupa informacijama u BiH, Bh. povorka ponosa je u maju prošle godine zatražila od Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) informaciju o tome da li je nakon napada na njihove aktiviste i akivnosti, ova institucija izdala javno saopćenje o propustu policije da interveniše i spriječi napad i ukoliko ne planira to i kada, u skladu s odredbama zakona koje nalažu takav postupak.

Dodatno, Povorka je tražila podatke o provođenju interne istrage, kao i informacije o policajcima koji su tog dana bili na dužnosti. Pozivajući se na Zakon o zaštiti ličnih podataka, MUP RS je odbio dostaviti podatke o policijskim službenicima, na što je Povorka uložila tužbu. Okružni sud u Banjaluci je 15.12.2023. godine, slijedeći preporuku Ombudsmana, usvojio zahtjev Povorke i naložio MUP-u RS da dostavi tražene informacije.

” Nesporno je postojanje javnog interesa, gledajući konkretni slučaj, kada su se policijski službenici držali pasivno, promatrajući nasilničko ponašanje, kako navode, za sada još uvijek nepoznatih lica “, naveo je Sud u obrazloženju. Sud je dodao da bi policijski službenici trebali identificirati nasilnike, spriječiti njihovo nasilno ponašanje i svaki drugi incident.

Nakon napada u Banjaluci, pravnim timom Organizacionog odbora Bh. povorke ponosa podnio je šest žalbi Institucije ombudsmena za ljudska prava u BiH, na koje je do danas dobio samo jednu preporuku i zid šutnje u odnosu na ostale pet.

” Podsjećamo da Europska konvencija o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda predstavlja ključni dokument sa nadzakonskom snagom koji je sastavni dio Ustava Bosne i Hercegovine. Ova Konvencija jamči zaštitu prava svih građana i građana, omogućavajući visoku razinu ostvarivanja ljudskih prava. Kao članica Savjeta Europe, Bosna i Hercegovina i Hercegovina je pod obavezom da poštuje odluke Europskog suda za ljudska prava, koji kroz svoje presude zahtijevaju od država članica da štite i poštuju prava LGBTIQ+ osoba “, navodi se između ostalog u priopćenju.

 

(Mondo)