TEŠANJ: OTKLONITI IZAZOVE SA KOJIMA SE SUSREĆU DJECA S POTEŠKOĆAMA U RAZVOJU I NJIHOVI RODITELJI
Procentualno u svijetu, a tako i u Bosni i Hercegovine evidentan je porast broja djece s poteškoćama u razvoju. Roditelji se susreću s brojnim izazovima od momenta kada primjete ili im stručna lica predoče dijagnozu da njihova dijeca odstupaju od normalnog psiho – fizičkog razvoja.
Prvi problemi nakon određivanja dijagnoze su gdje potražiti pomoć i koja su to stručna lica adekvatna za proces rehabilitacije. Obrazovni sistem u ZDK, a tako i općini Tešanj, susreće se sa brojnim izazovima, jer po polasku u školu nisu im obezbjeđene zakonom predviđene norme da sa njihovom djecom rade asistenti koji će im pomoći u pohađanju osnovnog obrazovanja.
Zbog svega navedenog, Udruženje roditelja djece s poteškoćama u razvoju Osmjeh iz Tešnja organizovalo je okrugli sto po nazivom: Obrazovna i socijalna inkluzija na području općine Tešanj, gdje smo i kuda idemo?
Učešće kroz panel diskusiju uzeli su predstavnici; JU Dom zdravlja Tešanj, JU Centar za djecu i odrasle sa posebnim potrebama ZDK, JU Centar za socijalni rad Tešanj, Univerziteta u Tuzli – Edukacijsko rehabilitacijski fakulte (ERF), Aktiva direktora osnovnih škola, Aktiva direktora predškolskih ustanova, Aktiva pedagoga osnovnih škola, JU Mješovita srednja škola Tešanj., Udruženja Osmijeh, advokatski ured Alemdar Brkić i Sportskog saveza općine Tešanj. Također, u uvodu prisutnima su se obratili predsjednik udruženja Osmijeh i načelnik općine Tešanj.
Kroz brojne diskusije istaknuti su mnogobrojni problemi, komplikovan sistem funkcionisanja, nepoštivanje zakonom propisanih akata i prava djece, nedostatak stručnog osoblja i kadra kako prilikom pružanja procesa rehabilitacije tako i polaskom u školu u vidu nedostatka aistenata. Roditelji su prinuđeni da se snalaze na razne načine, a sve sa željom da pomognu djeci. Međutim, to sve nije dovoljno i u narednom periodu Udruženje Osmijeh će raditi zajedno sa svim ovim institucijama na poboljšanju uslova pružanja podrške ovoj grupi djece, te insistirati na obezbjeđivanju dovoljnog broja asistenata u osnovnim školama, kao i većem uključivanju u društveni život ove dijece.
Udruženje Osmijeh je za nešto više od šest mjeseci postojanja organizovalo već nekoliko aktivnosti, a sve u cilju skretanja pažnje i pružanja pomoći ovoj populaciji.