UNICEF RADIONICA ZA MEDIJE: „DAVANJE PRIORITETA DJECI“ – U BIH 44 % DJECE IDE U VRTIĆ, U EU 92 % !?
UNICEF-ova radionica za medije „Davanje prioriteta djeci“ još je jednom upozorila na loše stanje u našoj zemlji kada je riječ o odnosu zajednice spram ranog rasta i razvoja djece. Samo 44 posto djece u BiH pohadja vrtić. U EU taj prosjek je 92 posto.
U EU 92 posto djece do šest godina pohadja vrtić. U BIH taj prodjek je oko 44 posto. Romske, djece sa smetnjama u razvoju i one iz ruralnih područja predškolskim odgojem je obuhvaćeno samo dva posto. Oko 26 posto mališana, upravo zbog slabog obuhvata predškolskim odgojem, ima evidentna razvojna kašnjenja.
U EU 92 posto djece pohadja vrtić-U BIH tek 44 posto
-Pitanje ranog rasta i razvoja UNICEF posmatra kroz prizmu imunizacije, kroz prizmu rane detekcije razvojnih poteškoća, intervencije po pitanju tih razvojnih kašnjenja, ali i pravilne ishrane. Smatramo da blagovremeno djelovanje po ovim pitanjima pomaže djeci da dosegnu svoj optimalni razvoj, a samim tim i puni životni potencijal-ističe Aldina Bukva Mahmutović, stručna saradnica za rani rast i razvoj u Odjelu zdravstva UNICEF-a.
Svi se slažu, uključujući i medije, da bh. društvo na ovom planu mora učiniti više.
Vlasti moraju učiniti više
-Mislim da sveobuhvatno naše društvo nije toliko posvećeno djeci. Vidimo po današnjim generacijama koliko fali znanja, koliko fali kulture, malo i općeg znanja, pa možda kada govorimo i o bontonu koliko stvari fali. Sve je to posljedica tog ne prioritiranja djece-kaže nam studentica novinarstva iz Mostara Zerina Oručević.
-Jer drugačije nije moguće privesti tu djecu, socijalizirati ih na pravi način i dati im šansu u narednim godinama da postanu, kako se to kaže, ugledni članovi društva-dodaje Admir Kadrić, novinar iz Brčko distrikta.
-Pitanje dječijeg dodatka, kao materijalne nadgradnje, još uvijek, kako obuhvatom, tako i iznosom od oko četiri psoto od prosječne plaće, nije adekvatna podrška u ovom sektoru.
-BiH i dalje ima dosta posla da uradi na tom putu s obzirom da u prosjeku u dva entiteta i Brčko distriktu svako šesto dijete ostvaruje ovo pravo dok nam procjene govore da je svako treće dijete u BiH siromašno-upozorava Irina Kulenović stručna saradnica za socijalni sektor UNICEF-a.
Najisplativije su investicije u mlade i budučnost
Socijalna davanja u BiH su nedovoljna. Istovremeno, prva su na udaru pri reduciranju budžeta. Imajući u vidu pad nataliteta i odlazak mladih BiH bi, nedjelovanjem, do 2050. godine sebi mogla proizvesti štetu od 28 milijardi maraka.
-Mi, zapravo znamo, iz globalnih dokaza, da su kvalitetni predškolski programi jedna od najboljih investicija i najpametnijih investicija koje vlade mogu uraditi-kaže stručna saradnica u Odjelu obrazovanja UNICEF-a Lamija Landžo.
-Evo primjer samo, jedna KM uložena u dječiji dodatak, uložena za svako dijete, u prosjeku sedam KM se vraća u bh. ekonomiju-dodaje Irina Kulenović.
Učesnicima radionice obratio se i Marc Lucet, predstavnik UNICEF-a BiH.
Dobre su ovo smjernice za pronatalitetnu i politike mladih i zapošljavanja za donsoioce odluka u BiH. Nadajmo se da će ih čuti, razumjeti i početi pretakati u zakone i život. Afirmativa.ba