NA UNIVERZITETU FINRA ZAVRŠEN 12. MEĐUNARODNI SIMPOZIJ „CIRKULARNA EKONOMIJA I ODRŽIVI RAZVOJ“
Na Univerzitetu FINRA u Tuzli danas je završen trodnevni 12. Međunarodni simpozij na temu „Cirkularna ekonomija i održivi razvoj “ koji je organizovala edukativno-konsultativna kuća FINconsult, u saradnji s Univerzitetom FINRA Tuzla.
Prezentirano je 35 radova predavača, uglednih profesora i istaknutih stručnjaka iz prakse iz iz nekoliko zemalja, od ukupno 52 rada koji su uvršteni u Zbornik radova, sa više 900 stranica.
Na 12. Međunarodnom simpoziju prezentirani su radovi iz raznih oblasti, i to: cirkularne ekonomije, održivog razvoja, finansija i finansijskog menadžmenta, računovodstva, forenzičkog računovodstva, bankarstva, osiguranja, revizije, interne revizije, marketinga, IT sistema i digitalizacije, poslovnog prava i regulative, poreza, turizma, poljoprivrede, gastronomije, digitalnih tehnologija, vještačke inteligencije.
Na zatvaranju Simpozija definirani su zaključci i date poruke sa jednog od najvećih i najprestižnijih skupova finansijsko – računovodstvene i menadžerske profesije u BiH u ovoj godini.
Zaključci i poruke:
- Prelazak sa linearne ekonomije (proizvedi-upotrijebi-odbaci) na kružnu (cirkularnu) ekonomiju je neupitna promjena, koja ne trpi bilo kakva odlaganja i zahvata znatno širi spektar aktivnosti od upravljanja resursima (ili čak samo otpadom), kako se često poima;
- Cirkularnij model predstavlja promjenu paradigme u upravljanju resursima i zasniva se na četiri osnovna principa (4R): Reduce (smanjiti),Reuse (ponovno upotrijebiti),Recycle (reciklirati),Recover (oporaviti).
- Naglašen je ESG (Environment-Social-Governance) pristup u svim sferama organizacije poslovanja i izvještavanja, sa posebno istaknutim kriterijima: Efikasnost, Održivost, Odgovornost, Svjesnost.
- Kod ESG izvještavanja preduzeća će imati obvezu izvještavati o okolišnim, društvenim i upravljačkim temama vezanim ne samo uz svoje poslovanje već i uz svoj lanac vrijednosti. Velika novost je koncept dvostruke materijalnosti, odnosno od preduzeća će se zahtijevati da: (1) izvještavaju o značajnim utjecajima poslovanja na društvo i okoliš, te (2) kako okolišna i društvena pitanja utječu ili mogu utjecati na novčani tok, bilans stanja ili dobit u bilansu uspjeha.
- Digitalizacija finansijskog okruženja i svijest o (novim) ESG rizicima u bankarstvu i osiguranju su okosnica tranzicije ka održivom;
- Transformacija i digitalizacija poslovnog okruženja i upravljanja je neizbježna. Prihvatanje i integracija novih alata (poput AI, chatbot) nije više pitanje izbora, nego se nameće u cilju održavanja konkurentnosti;
- Finansijski menadžment je spona cirkularne ekonomije i održivog razvoja. Finansijski menadžment ima ključnu ulogu u uspješnoj primjeni cirkularne ekonomije zbog svoje sposobnosti da optimizuje resurse, upravlja rizicima i obezbijedi dugoročnu stabilnost i održivi razvoj kompanije.
- Naposlijetku, treba imati u vidu i zloupotrebu pod nazivom „Zeleno pranje“ i podrazumijeva proces vršenja lažnog pritiska ili korištenje obmanjujućih (lažnih) informacija o tome koliko su proizvodi kompanije ekološki prihvatljivi.
- U Bosni i Hecegovini je potrebno ubrzati donošenje propisa koji će institucionalno i sistemski stvoriti pretpostavke za uvođenje i jačanje cirkularnosti u bh. ekonomiji.
Simpozij je realizovan u kombinovanom obliku, inclass i online putem ZOOM platforme. Ovim su FINconsult i FINRA pokazali visok nivo profesionalnosti uz kvalitetan tim stručnog kadra i tehničke opremljenosti za izvođenje ovako složenih projekata kao što je međunarodni simpozij.
Prezentacije sa simpozija su dostupne na web stranicama: www.finconsult.ba i www.finra.edu.ba.