ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO FBIH POZIVA NA VAKCINACIJU PROTIV HUMANOG PAPILOMA VIRUSA
Zavod za javno zdravstvo Federacije organizovao je edukativnu radionicu o značaju vakcinacije protiv humanog papiloma virusa. Vakcine su u upotrebi više od 15 godina i stručnjaci kažu da, izuzev lokalnih alergijskih reakcija, nisu pokazale postojanje bilo kakvih štetnih i dugotrajnih nusefekata. Tvrde da su izuzetno efikasne i da smanjuju rizik nastanka karcinoma uzrokovanih ovim virusom.
Humani papiloma virus – HPV – ključni je uzročnik karcinoma grlića maternice od kojeg na godišnjem nivou u Federaciji oboli više od 150 žena. 80 slučajeva završi smrtnim ishodom. Prenosi se spolnim putem, a sama infekcija najčešće nema simptoma, pa tako prođe neprimijećeno.
„Ako postoji termin ‘vakcina protiv raka’, to je ono o čemu danas pričamo. Dakle, program imunizacije protiv HPV-a. Vakcine su u zdravstvenom sistemu FBiH, dostupne su, Zavod za javno zdravstvo distribuirao ih je svim kantonima, ciljna skupina su djevojčice i dječaci od 13 i 14 godina“, kazala je Aida Ramić-Čatak, pomoćnica direktora za medicinske poslove i voditeljica Sektora javnog zdravstva Zavoda za javno zdravstvo FBiH
„HPV vakcina je, kažu stručnjaci, pozitivna inovacija koju trebaju iskoristiti sve djevojčice i dječaci, što znači da govorimo o potpunoj pokrivenosti djevojčica i dječaka i to je jedini način na koji je moguće iskorijeniti zloćudni tumor grlića maternice u toku njihovog života“, istaknula je Justine Coulson, predstavnica UNFPA-e u BiH.
Puna pokrivenost postiže se poštivanjem principa – niko ne smije biti izostavljen. Dvije doze vakcine, sa razmakom od minimalno 6 mjeseci između prve i druge doze, dostupne su svim korisnicima usluga zdravstvenog sistema u FBiH.
„Po našem programu, naša ciljna skupina prioritetno jesu djevojčice i dječaci od 13 do 14 godina. Međutim, u zajednicama gdje postoji dosad barem izražen neki manji interes mi smo omogućili da se ova vakcina primi i u skupinama koje su starije. Vakcina je sigurna, učinkovita, prošla je sve mjere provjere i stručnog nadzora kao i sve druge vakcine koje se apliciraju na području EU-a“, dodala je Ramić-Čatak.
Prema podacima zemalja koje imaju tradiciju imunizacije protiv HPV-a, rizik od nastanka karcinoma grlića maternice kod žena koje su vakcinisane prije 18. godine manji je za 90 posto u poređenju sa onim nevakcinisanim. Dijagnostika kod žena vrši se putem PAPA testa i HPV testiranja, dok je kod muškaraca situacija malo komplikovanija, ali oboljenja mogu biti dijagnosticirana kliničkim pregledom.
federalna.ba