UZ 3. DECEMBAR DAN INVALIDNIH OSOBA-INVALIDI RADA ZDK U BORBI ZA BOLJI STATUS
Na području ZDK evidentirano je oko 2.000 invalida rada od čega je više od jedne trećine iz ovdašnja tri rudnika uglja. Svako zadiranje u zakonska rješenja koja reguliraju status ove populacije su po njih, ističu, nepovoljna, a zbog složene strukture vlasti u FBiH Zakon se sporo, djelimično ili uopće ne provodi u zavisnosti do uredjenosti i materijalne moći kantona. Arhitektonske barijere još uvijek predstavljaju veliki problem. Čulo se ovo na Skupštini Saveza invalida rada ZDK koja je, u povodu 3. decembra, Medjunarodnog dana osoba sa invaliditetom održana u Tešnju. Iako je zakonodavstvo koje regulira društveni i materijalni status invalida rada uglavnom uskladjeno s pravnom stečevinom EU, brojni problemi još uvijek opterećuju ovu populaciju u našoj zemlji.
Skupština SIR-a ZDK: Borba za bolji status
-Ja sam mišljenja, a i ostali da je najpotrebniji pristup. Invalidna osoba ne može Domu zdravlja prići. Srećom, u saradnji s još nekoliko NVO i uz podršku Općine Tešanj uskoro ćemo riješiti pitanje pristupa Domu zdravlja i Centru za kulturu u Tešnju, kao i uredjenju parking mjesta za invalidne osobe- kaže Hanka Karahodžić, članica UO SIR (Savez invalida rada) ZDK.
-Imamo primjera da je čovjek odsjekao ruku, prste da je dobio otkaz-iznosi primjer član UO Koalicije organizacija osoba sa invaliditetom ZDK Samir Hodžić.
Karahodžić: pristupačnost i dalje problem
-Pogotovo je izraženo sada kada je u pitanju stečaj kao što je kod nas u Rudniku u Zenici. Imamo invalida. U njihovoj Sekciji bilo je preko 150 invalida rada. Oni su ostali bez posla i nemaju se kome obratiti-kaže Bećir Čančar, zamjenik predsjednika SIR ZDK.
-Trebaju inspekcije vršiti malo veći nadzor u preduzećima gdje se takve stvari dese-poručuje Samir Hodžić.
Invalidi rada u ZDK ističu kako je svako prethodno interveniranje na zakonskim rješenjima po njih bilo nepovoljno.
-Prava su svakim zakonom, kako mi to možemo sagledati, ugroženija i ugroženija-potvrdjuje predsjendik SIR ZDK Amir Mamela.
Mamela: Nepovoljni zakoni
-Samo se cijene invalidi rada, barem trenutno po novim zakonima, 80, 90, pa čak i 100 posto . Svi ostali koji su dobili invalidnost na svojim radnim mjestima, ili kako već, sigurno je da su uskraćeni za svoja prava-upozorava predsjednik Skupštine SIR ZDK Emin Mujić.
Kantoni, u čijoj nadležnosti je, većim dijelom, socijalna politika, svoje zakonodavstvo, nastojeći smanjiti budžetska izdvajanja za ovu populaciju, često ne žele uskladiti sa federalnim.
-Zakon je donesen na nivou Federacije. Sad se treba spustiti na kantone, a sa kantona na opštine. Mali su tu pomaci- zaključuje Samir Hodžić.
Uručene zahvalnice
U Savezu su inicirali razgovore s nadležnim ministarstvima u nadi da će kroz zakonska rješenja, ali i veći angažman nadležnih inspekcijskih i drugih organa, poboljštati društveni i materijalni položaj ove populacije. Održavanej Skupštine sIR-a ZDK podržali su Općina Tešanj i MI „Madi“, a medju uručenim zahvalnicama zaslužnim pojedincima i institucijama bila je i naša ekipa. Afirmativa.ba