DERVENTA: NASTAVLJENA VINOGRADARSKA TRADICIJA IZ 19. VIJEKA
Malo je poznato da je krajem 19. stoljeća Derventa bila razvijen vinogradarski kraj. Ovdje se čak nalazila vinarska stanica za proizvodjače iz kontinentalnog dijela BiH.
Danas u derventskom kraju egzistira nekoliko proizvodjača vina koji nastavljaju ovu tradiciju. Prema narodnoj tradiciji Sveti Trifun, zaštitnik vinara i vinogradara, je vrijeme rezidbe i molitve za dobru vinarsku godinu. Prošla godina je bila veoma izazovna kažu derventski vinogradari. Velike količine vlage i kasni mrazevi bili su velikli izazov u uzgoju vinove loze. Ova godina, za sada obećava, kažu, ali ih brinu visoke temperature za ovo doba godine.
Derventa: Bogata vinarska tradicija
-Pa, za sada je ok. Bitno je samo da ne bude previše toplo vrijeme da ne bi biljka krenula i da onda ne bude problema sa mrazom-kaže Simo Kuzmanović, vinogradar iz Mišinaca.
-Kritičan je april mjesec kada mogu da se jave ti neki kasni mrazevi i kada loza već krene. Sada bi bilo najbolje da je snijeg i minus deset u februaru, kao što je to uvijek bilo-dodaje vinogradar iz Velike Sočanice Aleksandar Đuričić.
Đuričić; Izazovna godina
Kuzmanović i Djuričić vinovu lozu uzgajaju na desetak hektara i godišnje proizvedu oko 45.000 litara različitih vina odličnog kvaliteta što ne čudi, imajući u vidu činjenicu da Derventa nije kraj bez vinogradarske tradicije.
-Jer, već daleke 1.888 godine Derventa je u BiH imala tu stanicu vinarsku za kontinentalni dio, a Mostar za hercegovački dio. Mi danas nešto to obnavljamo-pojašnjava derventski gradonačelnik Milorad Simić.
Imajući u vidu činjenicu da ovo područje pogoduje uzgoju vinove loze, da je vino dobrog kvaliteta i da nema problema sa plasmanom, realno je očekivati dalji razvoj vinogradarske proizvodnje u ovom dijelu BiH. Afirmativa portal