DOBOJ JUG: PREMIJERA DOKUMENTARNOG FILMA “BILO JEDNOM U DOBOJU”-TRAŽILA SE STOLICA VIŠE
Na inicijativu Medžlisa IZ Doboj ovih je dana, u produkciji agencije “Afirmativa” privedeno kraju snimanje dokumentarnog filma “Bilo jednom u Doboju”. Posao je povjeren dugogodišnjem novinaru M. Čabriću koji je, s produkcijskom ekipim posao ovih dana priveo kraju, a film je premijerno prikazan u Doboj Jugu.
Doboj Jug: Sala bila premala
Ralizaciju filma pomogli su Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica, Ministarstvo za boračka pitanja ZDK, općine Doboj Jug, Doboj Istok i Tešanj, te nekoliko donatora.
Stigle brojne visoke zvanice
Film obradjuje period agresije na BiH s uvodnim dijelom koji, uz rekonstrukciju dogadjaja, opisuje 17. april 1945. kada su partizanske jedinice koje su, upravo na dan oslobodjenja Doboja na Denkovaču iznad grada izvele oko 500 Bošnjaka Gračanice i Doboja i počele s masovnim strijeljanjem.
Potom film tretira period Jugoslavije i odredjenog blagostanja u kojem su se Bošnjaci smatrali zaštićenima i nisu ni primijetili kada su se ponovo našli u vrtlogu napasti u kojoj su, samo u Doboju glavom platili civili, njih izmedju 2.000 i 2400 od kojih mnogi nikada nisu pronadjeni (podaci naučno nikada nisu obradjeni).
Projekcije se nastavljaju u Doboj Istoku.,Tešnju, Maglaju, Gračanici…
Film uz fotografije, dokumenta, više od 30 živih svjedoka i rekonstrukcije obradjuje stradanje Bošnjaka u Doboju, pad Bosanske Posavine, Stradanje u Grapskoj 10 maja 1992. zbog čega je Nikoli Jorgiću u njemačkom Diseldorfu izrečena presuda za genocid, prva nakon Drugog svjetskog rata na tlu Evrope.
Potom se tretira stradanje podozrenskih naselje Pridjel Gornji, Ševarlije i Potočani, (18.6. 92. za dan ubijeno 59 civila) stradanje stanovnika Bukovačkih Čivčija, Miljkovca, Čaira i samog grada u kojem se otvaraju brojni logori.
Hasančević i autor: Duboke emocije
Jedan od njih je i “Perčin disko” iz kojeg su 12. jula 1992. 50 nesrba, uglavnom stanovnika Bukovačkih Civcija izvedeni u živi štit gdje ih je polovina ubijena.
Premijera: Kultura sjećanja kao svjetionik
Obradjena je i uloga Posadne čete koja je do oktobra 92. egzistirala u Svjetliči i na čijem je čelu bio rezervni kapetan JNA Mirsad Durmić, (zahvaljujući ovoj situaciji, uz hiljade Bošnjaka i Hrvata na slobodnu teritorija, nakon tromjesečnog boravka u srpskoj porodici u Doboju, koja ga je čuvala, na slobodnu teritoriju izveden i sin r. Rasima Delića, potonjeg komandanta Armije RBiH) kao i rušenje vjerskih objekata, završni progon oko 2.000 nesrba preko Ozrena u septembru 1995. kao i povratak medju kojima je najbolniji bio u Sjeninu 1996. kada se bilježe prvi ubijeni povratnici i dobojski kraj. Slijede projekcije filma u Doboj Istoku, Maglaju, Tešnju, Gračanici… Afirmativa.ba