DOK MALOLJETNICI DIVLJAJU PO BiH, U DOBOJU AKCIJA „STOP VRŠNJAČKOM NASIILJU“

U okviru kampanje „Stop vršnjačkom nasilju“ policijski službenici PU Doboj upriličili su seriju predavanja o ovoj temi za učenike dobojskih osnovnih škola.

S obzirom da je broj slučajeva vršnjačkog nasilja sve prisutniji i medju osnovcima nižih razreda, cilj kampanje je zajedničkim aktivnostima škole, roditelja, učenika i društvenih institucija, učiniti pomak u prevenciji ove opasne društvene pojave. U prvih devet mjeseci ove godine na području koje operativno pokriva PU Doboj prijavljeno je pet slučajeva vršnjačkog nasilja. Uz činjenicu da je ovih slučajeva sve više, zabrinjava i podatak da je starosna dob aktera sve niža.

-Drugari su se često udarali i mi smo prišli i razdvojili ih. Govorili smo im da to nije dobro i pozvali smo nastavnike. Oni su to riješili i tako. Obično su to neke psovke. I, onda obično se neko nadje uvrijedjen i onda počinju fizički obračuni. Često je dosta. Nekako pokušavamo stati na kraj tome, ali baš nam i ne ide – kažu Njegoš i Marija, učenici OŠ  „Vuk Karadžić“

-Ranije je bilo u višim razredima. Medjutim, sada se sve češće pojavljuje i u niižim razredima-dodaje pomoćnica direktora škole Ljubica Vukojević.

Zabilježeni slučajevi vršnjačkog nasilja ogledaju se u verbalnim uvredama ili uznemiravanju preko interneta, ali ima i radikalnijih slučajeva.

Doboj: Vršnjačko nasilje u porastu

-Gdje je učenik prvenstveno trpio fizičko nasilje prouzrokovano njegovim imovinskim stanjem, a zatim odbacivanjem od ostatka društva koje se dalje manifestovalo kroz fizičko nasilje-ističe službenik PU Doboj Srđan Knežević.

Ipak, nije svaki nesporazum ili sukob medju mladima vršnjačko nasilje, upozorava struka.

-Nije svako koškanje, svako gurkanje, pa ako se djeca  nekada malo i potuku, da ne bude neka veća tuča, ne možemo to odmah podvesti pod tu kategoriju. To se prati i, ako se ponavlja, onda je to slučaj vršnjačkog nasilja-kaže  Ljubica Vukojević.

Inicijatori ovih kativnosti naglašavaju potrebu zajedničkog djelovanja svih segmenata društva, od škole, roditelja i učenika, do institucija.

-Kako bi se poboljšalo medjusobno povjerenje, blagovremeno uočili konkretni problemi, identifikovali konfliktni pojedinci, a sve s ciljem sprječavanaj eskalacije vršnjačkog nasilja-dodaje Knežević.

Imajući u vidu trenutno stanje, ove aktivnosti će se nastaviti i intenzivirati. Afirmativa.ba