HOĆE LI VLADA FBiH POVUĆI UREDBU O MINIMALNOJ PLAĆI?!

Dok traju ubjedjivanja oko toga da li odluke Vlade FBiH, posebno Zakona o minimalnoj plaći i uredbe o neradnoj nedjelji, imaju negativne posljedice po privredu i ekonomiju, te da li je rano donositi zaključke, svakako je najsvrsishodnije razgovarati sa onima kojih se ovo najviše dotiče-privrednicima.

U Doboj Jugu, lokalnoj zajednici sa par hiljada stanovnika, ali sa oko 300 privrednih subjekata, zatvoren je veliki tržni centar, uslužni i trgovinski sektor svakodnevno otpuštaju radnike, a nakon 25 godina uspješnog poslovanja izvozno orijentirana firma zatvara svoje pogone i radnike šalje na biro rada.  Sličnu priču bismo zabilježili  u bilo kojoj lokalnoj zajednici u ZDK. Idealan geografski položaj na medjurječju Usore i Bosne, ukrštanju dva najprometnija magistralna pravca u našoj zemlji i blizina EU omogućili su ovoj maloj općini da postane idealno mjesto za investicije. Ekspanzija je bila gotovo svakodnevna. Nakon posljednjih odluka Federalne vlade stanje se umnogome mijenja nagore.

-Pomno analiziramo sve što se dogadja. Naša privreda polako jenjava u smislu da se otpuštaju radnici i da se pojedini objekti čak i zatvaraju-kazao je načelnik Doboj Juga Mirnes Tukić.

“Eni EM” zatvara vrata i otpušta sve radnike

Jedan od najvećih tržnih centara ovih dana je zatvoren, a mali obrti, prodavnice i restorani otpuštaju radnike.

-Mi smo, nakon što je Vlada donijela ove negativne i štetne mjere, bili primorani dva radnika iz našeg restorana otpustiti-kaže nam upravnik restorana CIOM u Doboj Jugu Mervan Muratović.

Koliko su posljednje odluke Federalne vlade u neskladu sa fiskalnim standardima savremenog poslovanja svjedoči i primjer kompanije iza mojih ledja koja je donedavno dio drvne proizvodnje izvozila na tržište Švicarske. Onog trenutka  kada je Vlada obznanila Uredbu o minimalnoj plaći švicarski partner je bez opbrazloženja i traženja objašnjenja, raskinuo ugovor i novog poslovnog partnera potražio drugdje.

Firma traje već 25 godina i sada smo jako pogodjeni. Trenutno smo u fazi otpuštanja svih radnika i do kraja februara planiramo da zatvorimo-priča nam vlasnik drvne kompanije „Eni Em“ u Doboj Jugu Edhem Ahmetović.

Ahmetović: Dalje nije moglo

Istina, problemi su počeli i ranije. Parasfiskalni nameti  i izostanak podrške za izvoz ranije su ovdje rezultirali otkazom 16 radnika. Ovo je, kažu u ovoj firmi, kap koja je prelila čašu. U kantonalnom ministarstvu privrede smatraju da se ovakve odluke ne mogu parcijalno donositi na jedinstvenom ekonomskom prostoru, te da ovako, u političkom smislu pomažu separatističkim snagama u podjeli zemlje.

-Iskreno se nadam da neće biti pokušaja da se u jednom dijelu BiH umanji stopa PDV-a, a u drugom da se poveća. Jer oni kako su krenuli moguće je sve i svašta očekivati-kaže ministar privrede ZDK Samir Šibonjić.

Zašto se nije provela adekvatna rasprava, te zašto se Uredba uvela prije, dugo najavljivane, reforme fiskalnog sektora?  U ministarstvu privrede ZDK  odgovaraju kontrapitanjem.

Tukić i Šibonjić: Vlada da povuče štetne odluke

-Zašto se kladionice ne oporezuju? Zašto njima koji su prošle godine ostvarili promet od 1,6 milijardi, zašto oni ne plaćaju nikakve poreze. Očito da oni imaju jači lobi nego privrednici ili penzioneri-kaže Šibonjić.“

Ovdje smatraju da, prije nego što bude prekasno, postoji samo jedno rješenje.

-Iskreno se nadamo da će što prije Vlada reagovati i da će povući sporne odluke-zaključuje Šibonjić.