ISPLATA JEDNOKRATNE NOVČANE POMOĆI ZA BORCE, RADI SE NA UVOĐENJU TRAJNOG DODATKA

 

U tijeku je osiguravanje sredstava za isplatu jednokratne novčane pomoći za borce u Federaciji BiH, koja iznosi 200 KM, što predstavlja najveći pojedinačni iznos jednokratne pomoći do sada u Federaciji. Također je u ovoj proračunskoj godini usvojen i rekordan proračun za boračku populaciju u iznosu od 408 milijuna maraka. Jednokratna pomoć obuhvatit će oko 100 tisuća korisnika.

 

Krajem maja najavljeno je po 200 maraka jednokratne pomoći za približno 99500 korisnika boračkih naknada. Preciznijom računicom – gotovo 19.9 miliona maraka. Riječ je o mjeri koja je dogovorena još prošle godine u okviru šireg seta izmjena Zakona o pravima boraca. Prema važećim procjenama, jednokratnu pomoć dobijaju članovi porodica šehida i poginulih boraca, ratni vojni invalidi, demobilisani borci, korisnici egzistencijalnih naknada i dobitnici najvećih ratnih priznanja i odlikovanja.

 

ČLANOVI PORODICA ŠEHIDA I POGINULIH BORACA

RATNI VOJNI INVALIDI

DEMOBILISANI BORCI, KORISNICI EGZISTENCIJALNIH NAKNADA

DOBITNICI NAJVEĆIH RATNIH PRIZNANJA I ODLIKOVANJA

„Trenutno je u toku obezbjeđivanje sredstava za isplatu, a odmah po donošenju odgovarajuće uredbe isplata će krenuti bez odlaganja. Vjerujemo da će do realizacije doći u mjesecu septembru“, izjavio je Nedžad Lokmić, ministar za pitanja boraca i invalida odbrambenooslobodilačkog rata FBiH.

 

Iz ministarstva dalje pojašnjavaju da su svjesni kako je i ovo za stanje u boračkoj kategoriji malo, ali je, pak, riječ o do sada najvećem iznosu jednokratne pomoći.

 

„Svjesni smo da se suočavamo sa sve većim zdravstvenim izazovima, da naši heroji biološki slabe, da je broj zahtjeva za liječenje u stalnom porastu. Zbog toga činimo sve da im, uz redovnu isplatu naknada, obezbijedimo i dodatnu podršku, ne kao socijalni trenutak, već kao simbol zahvalnosti naroda kojem su dali najviše“, dodaje Lokmić.

 

Paralelno sa izmjenama Zakona o pravima boraca, predstavnici Saveza RVI na nivou Federacije uputili su i dodatne zahtjeve za sistemskim rješenjima, koji su, kako navode – još na čekanju.

 

„Parlament je to usvojio i ove godine je usklađen taj zakon na onakav način kako su uskladili penzije. Ali, pošto vidimo koliki je rast životnih troškova, u državi BiH i to usklađivanje nije dovoljno“, rekao je Fahrudin Hasanović, predsjednik Saveza ratnih vojnih invalida TK.

 

„Mi ćemo u narednom periodu nastaviti da vršimo pritisak na vladu odnosno resorno ministarstvo za pitanja boraca, da se poveća ova invalidnina, ili da vanredno bude još jedno u toku godine vanredno usklađivanje invalidnina“, poručio je Kerim Trakić, predsjednik Saveza ratnih vojnih invalida FBiH.

 

Iako pozdravljaju jednokratnu pomoć kao kratkotrajni vid podrške, kategorije boračke populacije smatraju da to ne može sistemski riješiti njihov status.

 

„Mi smatramo da borci nisu za jednokratnu pomoć, borce treba sistemski urediti – izravnati i borca koji se vratio u Srebrenicu i borca koji živi u Goraždu i borca koji živi u Sarajevu“, istakao je Fahrudin Hasanović, predsjednik saveza ratnih vojnih invalida TK.

 

Iz Federalnog ministarstva su poručili da su otišli i korak dalje. U toku su pripreme za uvođenje trajnog boračkog dodatka. O tačnom iznosu još ne mogu govoriti, jer će on zavisiti od nekoliko faktora. Formirano je posebno radno tijelo, koje pažljivo razmatra pristigle prijedloge, sagledava potrebe korisnika, ali i budžetske mogućnosti.

 

„Federalno ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambenooslobodilačkog rata intenzivno radi na uspostavljanju boračkog dodatka kao trajnog i sistemskog oblika podrške. Ova mjera ima za cilj dugoročno poboljšanje materijalnog položaja naših boraca, koji su temelj slobode i sigurnosti naše države. Posebno želim naglasiti svakodnevnu i kvalitetnu saradnju s boračkim udruženjima i krovnom Koordinacijom boračkih organizacija“, pojasnio je Lokmić.

 

Odluka o dodjeli jednokratne pomoći ovim kategorijama donesena je na osnovu pravnih kriterija, ali i aktuelnih socijalnih problema u zemlji. Prioriteti su bili jednakost i poštovanje prema ulozi koju su korisnici ove pomoći imali u odbrani države.

 

federalna.ba