KAKO VLAST KOČI RAZVOJ SEKTORA OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE?!
Uprkos činjenici da BiH do kraja godine mora uvesti sistem trgovanja emisijama CO2 uporediv sa sa sistemom EU, sektor proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora nailazi na brojne probleme.
Razlozi leže u činjenici da EU od BiH očekuje jedinstven glas u situaciji kada je sektor energija u nadležnosti entiteta. Istovremeno, elektroprivrede se ne žele odreći monopola zbog čega proces izdvajanja operatera distributivnog sistema ide veoma sporo. Ako se tome doda i podatak da donošenje Nacionalnog energetskog klimatskog plana kasni pet godina, onda razloga za brigu itekako ima. Evidentno, ništa što je u interesu gradjana bh. vlastima očito nije ni sveto ni prioritetno. Izuzetak nije ni energetski sektor. Posebno obnovljivi izvori energije koji se, nakon početnog zamaha i milionskih ulaganja, zbog inertne vlasti, suočava s problemima. Stotinjak vlasnika solarnih elektrana iz Tešnja pozvali su stručnjake da ih posavjetuju.
Solarni sektor u iščekivanju prve on-line aukcije
-Nakon njihove iscrpne prezentacije mogu reći da sam više zabrinut za budućnost elektrana nego što sam bio-kaže Almir Mujaković, predsjednik Udruženja „Green Energy“ iz Tešnja.
Javna preduzeća, koja treba da budu predvodnici procesa u oblasti obnovljivih izvora energije, zahvaljujući stranačkim zapošljavanjima i lošem upravljanju, postali su najslabija karika u ili bolje reći kočnica u ovom važnom procesu.
-Obje elektroprivrede uvoze električnu energiju u prošloj godini Njima je draže uvesti električnu energiju po znatno višim cijenama nego je otkupiti od naših proizvodjača iz solarnih elektrana po, možda dva ili tri puta nižoj cijeni. (Zašto? Op.a.) Nećete vjerovati, zvaničan odgovor, nemamo ljudi da prave ugovore-pojašnjava Armin Đuliman, stručnajk iz oblasti obnovljivih izvora energije.
Izdvajanje ODS-ova, elektroprivrede žeke zadržati monopol
Jasno je da obje elektroprivrede u FBIH plaćaju visoku cijenu stranačkim zapošljavanjima i lošem upravljanju. Dešava se da izgradjene elektrane godinama čekaju na puštanje u rad zbog bizarnih razloga poput nedostatka eletkričnih brojila.
-Na jednom skupu u Zenici sam pitao. Kaže javne nabavke. Pao tender jednom, pao tender dva puta. I godinu dana stoje objekti izgradjeni. Kaže jest-kaže doskorašnji pomoćnik ministra u Federalnom ministarstvu rudarstva, energije i industrije Halko Balavac.
Do sredine avgusta obje elektroprivrede moraju izmjestiti i tzv. operatore distributivnog sistema, što podrazumijeva lišenje monopolske pozicije i smanjenje broja uposlenih. Obaveza je mnogo.
-A to su priključenje prosumera, energetskih zajednica, razdvajanje ODS-ova itd. Mislim da su potpuno nespremne dočekale taj proces. Iz kojeg razloga? Mislim da ga svi znamo, ali nije na meni da ga javno formulišem-kaže Armin Đuliman.
Utakvoj situaciji proizvodjači eneregije iz obnovljivih izvora, bez mnogo optimizma, dočekuju juni i prvu online aukciju.
Vlasnici elektrana, neizvijesno poslovanje
-Jer je veoma mala kvota elektrana koje se mogu prijaviti za otkup po garantovanim cijenama u narednih 12 godina-pojašnjava Mujaković.
Oni koji ne prodju na on-line aukciji bit će prepušteni sami sebi uprkos činjenici da će od početka naredne godine sva izvozna preduzeća koja ne budu u proizvodnji koristili propisan udio energije iz obnovljivih izvora plaćati dodatne EU takse. Njihovi proizvodi bit će i do 20 posto skuplji od konkurencije što će imati nesagledive posljedice po bh. privredu i ekonomiju. Afirmativa.ba