NOVA UPRAVA ŠPD ZDK PODUZIMA INTENZIVNE I OPSEŽNE RADNJE NA STABILIZACIJI PREDUZEĆA I POVEĆANJU PROIZVODNJE

Nakon sveobuhvatne analize poslovanja, koja govori da je prethodna Uprava preduzeća dovela u pitanje opstanak preduzeća i egzistenciju više od 800 radnika, a s ciljem informisanja javnosti o stanju u ovom javnom preduzeću, novoimenovana Uprava društva upućuje:

 

S A O P Š T E NJ E   Z A   J A V N O S T

 

JP “Šumsko-privredno društvo Zeničko-dobojskog kantona“, proteklih godina je ostvarivalo pozitivan poslovno- finansijski rezultat koji se ogledao kroz realizaciju prihoda većih od sveukupnih rashoda poslovanja, što je rezultiralo da preduzeće bude perspektivan i dobro pozicioniran privredni subjekt u oblasti šumarstva i drvne industrije.

Snagom usvojenih vrijednosnih načela, domaćinskim odnosom Uprave preduzeća proteklih godina i entuzijazmom zaposlenih radnika, preduzeće se svrstalo u respektabilnu kompaniju, koja je smjelo, pouzdano i odgovorno planirala i ostvarivala zacrtane ciljeve poslovanja.

Strateški ciljevi preduzeća bili su definisani sveobuhvatnim analizama koje su predstavljale ključni element strateškog planiranja, što je doprinijelo da dobit preduzeća, prethodnih godina iznosi i po nekoliko miliona KM.

Međutim, formiranjem nove skupštinske većine u Zeničko-dobojskom kantonu, te imenovanjem nove Uprave preduzeća u proljeće 2023. godine, desio se nezapamćen pad poslovnih aktivnosti i totalni preokret u cjelokupnom poslovanju, a to se odrazilo na katastrofalan poslovno-finansijski rezultat.

Pomenuta Uprava je u proljeće 2023. godine na računu preduzeća imala na raspolaganju sredstva u iznosu dvije bruto plate, cca 3,6 miliona KM.

Pogrešna poslovna politika bivše Uprave preduzeća, koja se između ostalog ogledala u neblagovremenom planiranju, lošem kadroviranju, smanjenoj proizvodnji i, u velikoj mjeri, bespotrebnom zapošljavanju neproizvodnih radnika, za posljedicu će imati negativan finansijski rezultat poslovanja za 2023. godinu a konkretni podaci će biti poznati nakon usvajanja završnog računa.

Nedomaćinski odnos prema preduzeću, doveo je i do povećanja obaveza preduzeća prema dobavljačima i kooperantima sa 1 milion KM na cca 3 miliona KM i neplaćanja naknade za šume više od pola godine. Osim toga, posljednju platu, bivša Uprava preduzeća je isplatila iz avansa kupaca, bez plaćanja poreza i doprinosa na istu.

Nova Uprava preduzeća, imenovana u januaru ove godine, zatekla je katastrofalno stanje a odmah nakon njenog imenovanja, uslijedile su blokade isporuke goriva s obzirom na zatečeni dug prema dobavljaču goriva veći od 300.000,00 KM kao i blokade isporuke drugih repromaterijala potrebnih za normalno funkcionisanje preduzeća.

Također, u spornom periodu su uložena i prevelika sredstva za usluge rada građevinske mehanizacije kooperanata, koje firma u ovom trenutku ne može servisirati.