OZREN: BISER BIODIVERZITETA BOSNE I HERCEGOVINE

Nakon prošlogodišnjih istraživanja biodiverziteta planine Ozren, u kojima su sudjelovali stručnjaci iz sedam zemalja i više od 20 nevladinih organizacija, ove godine, kroz projekt „Mreža za zaštitu prirode kao prevencija neodgovornog upravljanja prirodnim resursima u BiH“, u okviru regionalnog projekta „Smart Balkans“,  istraživanja pokazuju da je Ozren jedno od najvažnijih staništa brojnih ugroženih biljnih i životinjskih vrsta u BiH.

Zemlje EU danas u prosjeku imaju 26 posto zaštićenih prirodnih područja. BiH samo tri posto. Smjernice ni u ovom sektoru nismo ispoštovali.  Naprotiv, neka područja poput Ozrena, iako prvobitno predvidjena za  zaštićena, danas su predmet geoloških istraživanja.

Šupuković: Kasnimo za EU

-Mi smo se, kao država, do 2020. godine obvezali zaštititi 17 posto svoje teritorije. Danas je 2024. godina i evo vidite koliko smo daleko od tog cilja-podsjeća Davor Šupuković sekretar UG „Fojničani“ Maglaj i član Mreže za zaštitu prirode BiH.

Planina Ozren, koja se proteže na području sedam lokalnih zajednica u oba entiteta,  skriva još neistraženo, ali, bez sumnje,  veliko blago prirode.

-Ako gledamo bogatstvo i raznovrsnost staništa ovdje je sigurno da je Ozren veoma važan za veliki broj vrsta medju kojima je veliki broj ugroženih i zaštićenih vrsta-kaže Dejan Kulijer, entomolog (stručnjak za insekte) u Zemaljskom muzeju u Sarajevu.

Ovdje su pronadjene endemske vrste Makedonskog krstastog vodenjaka, a prvi put je u pećini Megara fotografiran i Maglajski golemaš gdje se nalazi i jedna od najvećih kolonija šišmiša Velikog potkovičara, jedne od 33 vrste u BiH.

Ljepote Ozrena

-Najveća kolonija Potkovastih šišmiša velikih je baš u Megari. 1.200 jedinki je nabrojano-kaže  Jasminko Mulaomerović, član Centra za krš i speleologiju u Sarajevu.

-Generalno planina Ozren, vidjeli smo kroz naša istraživanja predstavlaj veoma bitno stanište za šišmiše u BiH gdje smo čak i u toku s zimskog monitoringa u pećini Mokra megara oborili neke rekorde do sada u odnosu na brojnost odredjenih vrsta za vrijeme hibernacije-dodaje Vojin Milanović, student II  ciklusa na Prirodno-matematičkom fakultetu UNSA-e.

Istraživanje je realizirano uz finansijsku potporu Kraljevine Norveške i podršku  Misija OSCE-a u našoj zemlji. Afirmativa.ba