TEŠANJ: 40 LOKALNIH ZAJEDNICA U BiH POTPISALO PROTOKOL ZA SUZBIJANJE PROSJAČENJA

Prema podacima Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine u periodu od 2020. do 2023. godine identifikovana je ukupno 201 potencijalna žrtva trgovine ljudima, od kojih je 141 maloljetna osoba.

Najćešći oblik eksploatacije djece je prisilno prosjačenje. Ohrabruje činjenica da je, uz podršku USAID-a 40 lokalnih zajednica u BiH potpisalo multisektoralni Protokol za prevenciju i postupanje u slučajevima prosjačenja i drugih oblika eksploatacije djece. Prosjačenje u BiH je dugo posmatrano kao dio tradicije odredjene nacionalne skupine ili socijalnom potrebom.

-Medjutim, trgovina ljudima, odnosno prisilno prosjačenje, radna eksploatacija, ugovoreni dječiji brak, sve su to oblici koji su prisutni u BiH i koji predstavljaju, prije svega, nasilje nad djecom, a onda i krivično djelo-kaže Mirsada Bajramović, predsjednica Udruženja „Zemlja djece u BiH“.

Iako je zakonodavstvo u ovom segmentu uskladjeno s evropskim, bh.  posebnosti, prije svega u pogledu nedosljednje primjene zakona, zahtijevaju i angažman nevladinog sektora kao nadgradnju Protokola za prevenciju i postupanje u slučajevima prosjačenja i drugih oblika eksploatacije djece koji je i Općina Tešanj, kao 40. lokalna zajednica u BiH potpisala ovih dana.

-Koji odredjuje zaštitu ljudskih prava odredjenih kategorija stanovništva i daje odgovor na odredjene nedostatke u sistemu-kaže načelnik Općine Tešanj  Suad Huskić.

Tešanj: Potpisan protokol

Za razliku od nekih  zakona gdje entitetske, pa i kantonalne barijere otežavaju provedbu,  ovdje to nije slučaj.

-To nema veze, entitetske raspodjele i tako dalje jer mi imamo vrlo dobru saradnju s centrima za socijalni radi u Doboju, i u Tesliću,  i u susjednim općinama i svim onim  sa kojima mi imamo potrebu za saradnjom-pojašnjava direktor Centra za socijalni rad u Tešnju Sabahudin Omerbašić.

Kako bi se postigao napredak važno je razumijevanje i zajedničko djelovanje institucija, nevladinog sektora i gradjana.

-Davanje novca djeci nije milostinja i nije sadaka.  Najbolje što možete da uradite za to dijete jeste da prijavite policijskoj stanici ili Centru za socijalni rad koji će ovo dijete obuhvatiti sistemom socijalne zaštite i prekinuti taj lanac trgovine. Kako unutar njegove porodice, ukoliko su roditelji  eksploatatori, ili lanac trgovine od strane trećih lica-dodaje Mirsada Bajramović.

lzradu Protokola u općini Tešanj  je,  kroz Program podrške zaštiti ljudskih prava, podržala Američka