TEŠANJ: JESU LI UVEDENE REDUKCIJE ILI NEMA VODE, HOĆE LI TESLIĆ PRISKOČITI UPOMOĆ?!

Usljed visokih temperatura i veoma nepovoljne hidrološke situacije i gradjani Tešnja se ovih dana suočavaju sa restrikcijama u vodosnabdijevanju. Iako redukcije nisu zvanične one su aktivne već petanestak dana.

JP “Rad”: Gubici u mreži najmanji u BiH

U komunalnom preduzeću JP „Rad“  ističu kako isporučuju više vode od realnih potreba i pozivaju gradjane  na štednju. Istovremeno, općinska vlast se našla na meti kritika,  prije svega zbog činjenice da je u izgradnju novih bunara za tri godine utrošila oko tri miliona maraka, a da su redukcije, uprkos obećanjima da ih neće biti, ipak tu. Trenutno je na gradski vodovod priključeno 9.500 korisnika ili 30.000 stanovnika koji se ovih dana suočavaju s nenajavljenim isključenjima vode.

-Jako teško. Vode nema. U koga ima, što kažu, stoka, u koga imaju čeljad, normalno da je teško. Valjda će biti bolje. Očekujemo kišu i to je to-kažu nam Behija Kunalić i Senada Kurtanović iz Kraševa kod Tešnja.

Handžić: 800 kubika više od prosječnih potreba

U komunalnom preduzeću ističu kako, uprkos teškoj hidrološkoj situaciji, u mrežu isporučuju dovoljne količine vode.

Nekih četiri i po hiljade kubika je dovoljno za normalne potrebe vodosnabdijevanja na području općine Tešanj. Mi trenutno, evo od jutros podatak, isporučili smo 5.300 kubika-kaže direktor JP „Rad“ Hasan Handžić.

Od ove količine iz izvorište „Mekiš-Stupa“, koje je nekada bilo oslonac vodosnabdijevanja, isporučeno je tek 300 kubnih metara.

Složene hidrološke prilike

-Nikad nije zabilježen manji kapacitet od pet litara po sekundi. Mi trenutno imamo situaciju da je taj dotok pao na dva litra po sekundi tako da je ovo izvorište gotovo potpuno presušilo-ističe Handžić.

Slična situacija prije tri godine je koštala novog mandata bivšeg direktora JP „Rad“ Adnana Lihića koji, tada, a i sada, smatra odgovornim nadležne u Općini.

-Komunalno preduzeće je zaista učinilo i tad, a vjerujem da čini i sad, i uprava i novi direktor, sve u skladu sa svojim mogućnostima i nadležnostima da upravlja sa onim što mu je osnivač da na upravljanje-kaže Lihić.

Lihić s našim novinarom: Ovo se nije smjelo dogoditi!

-Mi trenutno naš sistem držimo na nivou od 22,38 posto gubitaka i to je, imajući u vidu sve okolnosti,  najbolji rezultat u BiH i na to smo ponosni-kaže Handžić.

Uprkos zahtjevima da se proglasi stanje prirodne nesreće i  redukcija u vodosnabdijevanju, nadležni to još ne čine.

-Ako imate danima redovne nestanke vode u odredjenim terminima i ako su neka područje i duže od toga bez vode, onda je jasno o čemu je riječ. To je, najblaže rečeno, redukcija. Da li je prvog, ili već drugog stepena to trebaju trenutno nadležni da proglase, ali zaista nakon tri godine i nakon tri miliona maraka utrošenih u nove kapacitete, ovo se nije smjelo desiti-kaže  Adnan Lihić.

Huskić: Imali bismo redukcije i ranije

-Da nismo radili ono što smo radili mi bismo, kao Tešanj, imali već mjesec i po do dva redukciju-odgovara općinski načelnik Suad Huskić.

U protekle dvije godine izgradjena su dva nova bunara u zahvatu rijeke Usore vrijedna blizu 1,5 miliona maraka. Planira se i novi od 850.000 KM  djelimično finansiran (200.000 KM)  putem resornog kantonalnog ministarstva iz vodnih naknada. U ovom segmentu ove je godine Ministarstvu na raspolaganju oko pet miliona KM.

Novi bunari i nove nade

-Općina Tešanj je jedna od najaktivnijih i najefikasnijih sredina kada je riječ o ovim projektima. Ovom prilikom je  dobila oko 640.000 maraka i mislim da je poslije Grada Zenice druga koja je dobila najveće finansijske izdatke s tog transfera. Koliko se sjećam dio je usmjeren za novi bunar, a tu su i projekti na vodovodu „Karadaglije“ i još neki manji projekti-kazao je ministrar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ZDK Jasmin Čajić.

Čajić: 640.000 iz vodnih naknada

Novi bunar trebao bi biti u fuknciji do kraja godine. Do tada se pregovara sa susjednom općinom Teslić o urgentnoj isporuci 20 sekundnih litara vode.

-Ali preispitujemo i mogućnost dubinskih bušotina, pravljenja akumulacije, pa čak i filtriranja rijeke Usore-pojašnjava općinski načelnik Suad Huskić.

U toku je i izrada Studije o vodosnabdijevanju koja bi trebala usmjeriti aktivnosti na ovom planu u narednih tridesetak godina. Afirmativa portal