TEŠANJ: KOMPOSTERI ZA 235 GRADJANA
Imajući u vidu činjenicu da u ukupnom komunalnom otpadu bio razgradivi sudjeluje sa 30 posto, ova aktivnost će uz poboljšanje ekološke svijesti gradjana produžiti i radni vijek gradske deponije.
Uvjet da gradjani apliciraju za komposter su izmirene obaveze i pristanak na distribuciju komunalnih računa elektronskim putem šzo je takodje jedna od aktivnosti na zaštiti okoliša.
Komposteri za 235 gradjana
-Koristit ćemo ga za otpadnu travu da imamo gdje odlagati i to je to. Ovo mi mnogo znači jer ću svoju travu koju pokosim odložiti u njega i kasnije koristiti za za djubrivo, a isto tako neće sve završavati u kanti za smeće i da sve ne ide na deponiju-kažu nam gradjani Sead Šaranović i Sedžad Brkić.
Sredstvima od 20.000 maraka iz Fonda za zaštitu okoliša u KP „Rad“ su nabavili i gradjanima distribuirali 235 kompostera.
Šeljmo: Produžiti i radni vijek deponije
-Prepoznali smo problem bio-otpada koji je u miješanom komunalnom otpadu zastupljen od preko 30 posto i sa ovom selekcijom otpada na mjestu nastanka mi ćemo značajno smanjiti deponovanje otpada na našu deponiju i time ćemo produžiti radni vijek i naše deponije-kazao je Nermin Šeljmo, šef odvoza, sakupljanja i zbrinjavanja otpada u KP „Rad“.
Kontinuirane aktivnosti svakako doprinose podizanju ekološke svijesti gradjana.
-Ono sve što možemo iskoristiti kao biorazgradivo da iskoristimo i da, na neki način, sačuvamo okolinu i smanjimo količine otpada koje se bacaju-kaže Fahir Ahmić iz Miljanovaca kod Tešnja.
Slične aktivnosti, ističu u KP „Rad“ će se nastaviti. Afirmativa.ba