TEŠANJ: RADIONICA „KAKO UBLAŽITI PROBLEME ENERGETSKOG SIROMAŠTVA?“

„Kako ublažiti probleme energetskog siromaštva“, naziv je radionice koja je  organizaciji Općine Tešanj , Fondacije „Heinrich Böll“   i Centra za ekologiju i energiju iz Tuzle održana u ovom gradu.  Naglašeno je da će problem energetskog siromašta  u budućnosti biti sve izraženiji, te da je važno da se na nivou države ovom problemu pristupi ozbiljno i sistemski.

Iako lokalne zajednice u BiH, za razliku od državnog nivoa, čine  značajne napore u realizaciji energetski prihvatljivih projekata, usljed globalnog porasta cijena eneregenata broj energetski siromašnih gradjana u našoj zemlji je sve veći.

-Ti energetski siromašni su u sve goroj saituaciji, sve im je teže i bit će im sve teže ukoliko ne prepoznamo taj problem, napravimo plan mjera i ne pomognemo im  nekako sistematski-ističe Džemila Agić, direktorica Centra za ekologiju i energiju iz Tuzle.

Kao i u drugim oblastima zakoni se sporo donose. Ako se i donesu onda se, ili ne primjenjuju ili nedostaju podzakonski akti.

-Gledajte, prošle godine je donesen Zakon o električnoj energiji  i do maja je trebalo da se donesu podzakonski akti koji još nikada nisu zaživjeli. Mali proizvodjači, odnosno „prosumeri“, jos uvijek ne mogu doći do izražaja-kaže predstavnik Općine Tešanj Meho Alić.

Energetski siromašnih sve više

Ohrabruje podatak da su gradjani u BiH, što zbog ekološke svijesti, u većoj mjeri zbog ekonomske računice, sve više zainteresirani za energetski efikasne projekte.

-Sad je skoro bio javni poziv za apliciranje za sredstva u sufinansiranju ugradnje toplotnih pumpi, zamjene peći, utopljavanja objekata i tako dalje  i ljudi apliciraju na te javne pozive. Dobro bi bilo da toga ima još više  da bi bilo dostupnije većem broju ljudi-kaže nam Jasmin Šišić, sekretar MZ Raduša.

Za razliku od viših nova vlasti, lokalne zajednice u našoj zemlji u ovom segmentu prednjače na području Jugoistočne Evrope. U takozvanu link mrežu već je uključeno osam lokalnih zajednica iz oba bh entiteta.

-Moramo vršiiti pritisak na ostale nivoe vlasti. Na žalost to je tako, ali istovremeno ostavljamo sebi mogućnosti da saradjujemo sa medjuanrodnim institucijama i da mi direktno, lokalne zajednice, privuku sredstva od medjunarodnih institucija za rješavanje upravo ovog problema-zaključuje Džemila Agić.

Link mrežu  uz Tešanj čine još Teslić, Mostar, Modriča, Lopare, Gračanica, Šamac i Maglaj.