LIČNOST MJESECA; DAVOR ŠUPUKOVIĆ, VAPAJ ZA ZAŠTITU PRIRODE!
Godinama izvještavamo o brojnim slučajevima ugrožavanja životne sredine u BiH. Bili su to, u početku, slučajevi ekološki neosviještenih, a potom bahatih i neodgovornih pojedinamca i manjih firmi koje su, zarad ličnog interesa, ograničeno ugrožavale prirodu eksploatišući mineralne sirovine ili drvnu masu. Ekološki aktivisti, medju kojima je, svakako i naša ličnost mjeseca, Davor Šupuković iz UG „Fojničani“ i član „Mreže za zaštitu prirode u BiH“, realizirali su brojne projekte edukacije s ciljem podizanja svijesti o potrebi zaštite i očuvanja životne sredine. Mnogi su ostali zatečeni saznanjem da se, upravom dok su trajali ovi projekti, neki veoma dobro ekološki, ali prije svega ekonomski osviješteni bjelosvjetski mešetari, podržani domaćim vlastima, brutalno krenuli na prirodne resursne BiH.
Zanimljivo je, da je riječ o gotovo identičnim kompanijama sa više različitih naziva kojima vlasti u oba entiteta, dok se tobože glože oko sjedišta suda ili državne imovine, zdušno pomažu da BiH pretvore u rudnik za ostatak Evrope i svijeta.
Medju prvima je to svakako prepoznao Davor Šupuković i zajedno sa vrijednim zaštitnicima prirode, koji trpe sve jače napade, pa čak i fingirane sudske progone, poput Hajrije Čobo iz Kaknja ili UG „Čuvari Ozrena i regije“ i drugih, odlučio zaustaviti ovaj brutalan napad na mineralne i prirodne resurse naše zemlje, prije nego bude prekasno.
Rudarenje, vododerine, uništene šume i vodotokovi
S obzirom da je vlast u RS „bogomdana“ i radi šta joj se prohtije uključujući i zakonsko isključenje lokalnih zajednica iz aktivnosti vezane uz ispitivanje i eksploataciju prirodnih sirovina, gotovo svakodnevno se rudna bogatstva naših gradjana ustupaju stranim kompanijama. Posljedni slučaj je svakako Doboj i Ozren, RiTE „Ugljevik“ i druga.
U FBiH, gdje se zaklinju u poštivanje zakona i očuvanje državne imovine, odlučili su, poput kolega u RS-u posegnuti za radikalnim mjerama koje sežu do potpunog derogiranja i zaobilaženja institucije Državnog pravobranilaštva kako bi se, nesuvislim pribavljanjem dokumentacije, koja bi trebala da predstavlja privid kako je sve uradjeno po zakonu, omogućava kompanijama u okolini Vareša, Kaknja Tešnja devastaciju desetina hektara najkvalitetnije šume od kojih su neke, poput one na Kraljevom brdu kod Tešnja, u zoni prirodnog područja.
Davor Šupuković, junak naše priče, svakodnevno upozorava vlasti, okuplja ekološke aktiviste i nastoji otvoriti dijalog ekologa, struke i vlasti kako bi se našla odgovarajuća mjera zaštite prirode i ekonomskog progresa koja bi bila podnošljiva za našu zemlju. Kako to nije slučaj, zaštitnici prirode se nalaze stjerani u kut, oivičeni sumnjivim „ad-hoc“ zakonskim rješenjima, verbalnim i prijetnjama, sudskim progonima i moćnim ekonomskim lobijem koji je, nema sumnje ovladao domaćim vlastima, prije svih resornim ministarstvima poslušnih šefovima stranaka, pa je jedina solucija da se ovo sucidno, brutalno i suludo uništavanje prirode naše zemlje zaustavi, mobilizacija sveukupnog naroda. Toga, na žalost zbog pojačanih i stalno podgrijavanih, nacionalnih podjela koje vlasti svjesno pothranjuju kako bi onemogućile mobiliziranje naroda većih razmjera, još uvijek nema. A, kada bude, moguće da bude prekasno.
Priroda i život; Za ovo se vrijedi boriti
U grčevitoj potrazi litijem, manganom, cinkom, kobaltom, olovom, zlatom, bakrom, dakle uglavnom onim što je potrebno za prozvodnju baterija za elektro- automobile, strani neo-kolonizatori se ne libe puniti džepove korumpiranoj bh. vlasti. Oni su podržani od vodećih evropskih zemalja kojima je cilj svoja rudna bogatstva čuvati „za crne dane“, a BiH, uz domaću „božesačuvaj“ vast, pretvoriti u rudarsku bazu odakle će, dok se mi svadjamo, crpiti resurse za svoje dalje bogaćenje, a naše nezaustavljivo siromašenje do mjere kada više život ovdje neće biti moguć jer ćemo ostati bez vodotokova, čistog zraka i zemljišta.
Upravo zato Šupuković, žrtvujući da bude vrijedjan, šikaniran i progonjen putuje od Kaknja, gdje se već suočavaju sa zagadjenom vodom zbog rudarenja u susjednom Varešu, Ozrena, gdje vlast, uprkos buntu naroda, tjera po sovm za račun stranaca i svog sitnog šićara, Tešnja, gdje svi, uz podršku i ničim izazvane lokalne vlasti, mirno promatraju i dozvoljavaju uništenje hektara najbolje šume, Doboja, gdje je lokalna vlast izdala dozvolu strancima za ekološka istzraživanja, Zenice gdje se, putem institucija koje bi trebale štititi šumske resurse u predjelu Babine i Tvrtkovca, dogadja ono što se ne bi smjelo dogadjati, itd, itd.
Nije sve izgubljeno
Svjestan je Šupuković da je mreža koju su sačinili domaći politički, kobajagi posvadjani, ali oko ovoga veoma složni akteri i strani bogati neo-kolonisti, podržani od nekih veoma utjecajnih zemalja u Evropi, veoma snažna i da, ukoliko se narod(i) i dalje bude(u) ponašao(li) inertno, možda zauvijek izgubimo pravo na zdrav život. Ipak, narod, ma koliko slab i podijeljen je najjači i protiv njega carevine, kraljevine i monarhije nisu mogle, pa neće ni ova šaka sramne vlasti – ukoliko se zajedno i svi što prije dozovemo pameti. Afirmativa portal