DOBOJ: 6. KONFERENCIJA MREŽE ZA ZAŠTITU PRIRODE U BiH: OZREN NE MOŽE ISTOVREMENO BITI RUDNIK I NACIONALNI PARK PRIRODE!

Nakon nedavnih istraživanja biodiverziteta planine Ozren, u kojima su sudjelovali stručnjaci iz sedam zemalja ovdje je, uz Makedonskog krstastog vodenjaka, Maglajskog golemaša-endemske vrsta insekta, uz brojne kolonije šišmiša, otkrivena i endemska vrsta Ozrenskog pauka. Zaštitnike prirode, koji su se ovih dana okupili na Šestoj  konferenciji Mreže za zaštitu prirode u BiH u Doboju, zabrinjava činjenica da bi ovo iznimno prirodno bogatstvo  moglo biti ugroženo rudarskim aktivnostima uprkos činjenici da je područje Ozrena ranijim odlukama entitetske Vlade  predvidjeno  da dobije status nacionalnog parka prirode.

Ozren: Neprocjenjivo prirodno blago

Nakon više od jednog vijeka u Pećini Mokra megara na Ozrenu  otkrivena je nova vrsta pauka koji je ime dobio po ovoj planini. Riječ je o jako staroj vrsti veličine dva milimetra koji umjesto očiju posjeduje ostatke očnih leća.

-Da izgubi oči bilo je potrebno da prodje veliki broj godina. Nije u pitanju sto, dvjesto, hiljadu, već su u pitanju milioni godina. Tako da je ovaj pauk jako, jako stara vrsta, dakle živi fosil-kaže Marijan Komnenov, biospeleolog iz Sjeverne Makedonije koji je otkrio Ozrenskog pauka.

Ozrenski pauk

U BiH do sada je pronadjeno oko 170 vrsta pauka. Poredjenja radi u Njemačkoj 1.500, Sjevernoj Makedoniji 900, Srbiji 800…

-Što se tiče planine Ozren mi smo tu zabilježili za tri godine istraživanja 19 različitih vrsta šišmiša svih vrsta koji u BiH obitavaju-kaže  Vojin Milanović iz Centra za krš i speleologiju Sarajevo.

Zemlje EU danas u prosjeku imaju 26 posto zaštićenih prirodnih područja. BiH samo tri posto iako se obavezala da će u narednih šest godina zaštititi dodatnih 27 posto. Jedna od prepreka je i Zakon o šumama kojeg nema.

6. konferencija: Jasne poruke

-Političarima ne odgovara da imamo Zakon o šumama. Zašto? Pa, neće se moći pljačkati šuma. Pa, vidite, ko je odgovarao za pljačku šume? Do sada niko nije odgovarao-ističe redovni profesor Šumarskog fakulteta u Sarajevu Dalibor Balian.

Planina Ozren, koja se proteže na području sedam lokalnih zajednica u oba entiteta,  skriva još neistraženo, ali, bez sumnje,  veliko blago prirode. Uprkos tome vlasti RS su ovdje odobrile rudarska istraživanja.

-Ne može istovremeno biti i rudnik i nacionalni park. To dvoje ne ide zajedno i to je svakome jasno. Ako je Ozren, po planu RS, planiran za zaštitu u rangu nacionalnog parka, jasno je da mi, kao prirodnjaci, kao ljudi koji se bave zaštitom prirode, prvenstveno smo za zaštitu tog područja u tom rangu-upozorava  Davor Šupuković, tajnik UG „Fojničani“, člana Mreže za zaštitu prirode u BiH.

Šupuković: Ozren ne može istovremeno biti i rudnik i zaštićeno prirodno područje

-To vas natjera da počnete da razmišljate zdravorazumski jer vidite da nešto nije u redu. I, onda ne žalite da snosite posljedice da biste ukazali na to-dodaje Zoran Poljašević ispred ekoloških udruženja planine Ozren.

Uz bogatu floru i faunu na Ozrenu se  nalazi i jedna od najvećih kolonija šišmiša Velikog potkovičara, jedne od 33 vrste u BiH. Afirmativa.ba