CIJENE RASTU-HUMANITARNE ORGANIZACIJE I NEVLADIN SEKTOR POMAŽU KOLIKO MOGU
Usljed krize u Ukrajini najavljeno novo povećanje cijena životnih namirnica
HUMANITARNE ORGANIZACIJE I NEVLADIN SEKTOR POMAŽU KOLIKO MOGU
Gotovo svakodnevno povećanje cijena osnovnih životnih namirnica i energenata radikalno utječe i na ionako nizak životni standard gradjana u BiH. Posebno su ponovo pogodjeni najugroženiji. Usljed povećanja cijena humanitarne organizacije sve teže pružaju pomoć socijalno ugroženima čijih je zahtjeva za pomoć sve više. Značajna podrška svakako je i aktivnost nevladinog sektora koji realizira projekte pomoći najugroženijima.
Zbog povećanja cijena i pada životnog standarda mnogo je stanovnika BiH koji, uprkos činjenici da su radili, zaradili penziju i planirali mirnu starost, nju dočekali pred vratima ili na šalteru javne kuhinje.
Gradjanima sve teže Pero Lazic i Milenko Jovic cekaju obrok
-Veliko hvala dobrim ljudima koji su ovo propisali i dali. Ne trebaju se nikada čuvati. Bog će ih čuvati. Nakon 51 godinu aktivnog rada dočekao sam penziju od 348 maraka i evo me u javnoj kuhinji-jada se Husein Ibraković iz Maglaja.
Peru Lazića, vojnog invalida i Milenka Jovića koji čeka penziju, takodje srećemo pred vratima javne kuhinje u Maglaju gdje desetak godina dolaze po svoj dnevni obrok.
-Radio sam kratko u „Natronu“ i onda je došao rat. Teško je. Eto kako se živi. Da nije ove kuhinje krepao bih od gladi-priča nam Pero Lazić vojni invalid iz Maglaja.
-Niti je dobro, a i dobro je. Bolje bi bilo da čovjek živi od svoga rada. Ali, šta ćeš-dodaje Milenko Jović.
„Merhametova“ javna kuhinja u Maglaju svakodnevno za svoje korisnike priprema oko 150 obroka.
Sabiha Mušinović, dobro dodje
-Mnogo mi znači. Šestero nas je u porodici. Sin, snaha i troje djece i ja. Znači, skupo je sve. Kad ti hljeb dadne dobro je na ovoj skupoći-kaže nam Sabiha Mušinovića dok preuzima obrok na šalteru kuhinje.
OPĆINA PREPOLOVILA DOTACIJU
U maglajskom „Merhametu“ brinu i O 29 korisnika kojima se na kućnu adresu dostavlja hrana i novac. Zbog povećanja cijena goriva, ističu u „Merhametu“ ovo ide sve teže. U medjuvremenu Općina Maglaj je godišnju dotaciju „Merhametu“ sa 40.000 smanjila na 20.000 maraka.
-Nismo u mogućnosti da svakodnevno dostavljamo obroke tim osobama na teren jer se nalaze u ruralnim područjima naše opštine nego to bude jednom sedmično. Pored obroka dostavimo im i one namirnice od kojih oni mogu da pripreme sebi obroke-pojašnjava Sanela Omerović Suhopoljac, direktorica RO „Merhameta“ Maglaj.
Sanela Omerovic Suhopoljac, sve teže Zlata Mehičić, pomažemo koliko možemo
U susjednom Doboju „Merhamet“ trenutno brine o 400 socijalno ugroženih osoba medju kojima je 150 djece i 25 beba. Potrebe su, ističu u „Merhametu“, mnogo veće, ali su mogućnosti skromne.
-Jeste, jeste. Svaki dan neko dodje da mu nešto treba. Nema ovo, nema ono. Mi, koliko možemo, izadjemo im u susret-priča nam predsjednica MDD „Merhamet“ u Doboju Zlata Mehičić.
POTREBE SVE VEĆE
Oni koji imaju sreću da svakodnevno dobiju obrok to je dovoljno, kažu, samo za preživljavanje. Aktivnosti koje provode ovdašnja udruženja gradjana i nevladin sektor, nekima od njih su od neprocjenjive važnosti.
-Znači da moram da preživim i ja što nemam ništa, nikakvo primanje, ništa. Nemam penziju i hvala ljudima koji me se sjete-kaže povratnik u Makljenovac kod Doboja Sulejman Makarević.
NVO volonteri u Makljenovcu Maid Buljubašić, nastaviti aktivnosti
-Stanje je zaista teško. Udruženja gradjana „Eko pokret život vita“, „I ja bih u Evropu“ i Centar za društvena istraživanja“ zajednički i ove godine realiziraju projekt pomoći ugroženima. Pokušavamo im olakšati svakodnevni život i gledamo da se to što učestalije radi i pruža pomoć upravo ovakvim gradjanima-ističe koordinator projekta Maid Buljubašić kojeg srećemo na podjeli humanitarne pomoći u Makljenovcu kod Doboja.
-Teško onom ko čeka od koga, da tako kažem. Evo, trebam doktoru, srce me guši. Živi se od ničega i svaka pomoć nam mnogo, mnogo znači-kaže Nura Makarević nadajući se da će se pomoć nastaviti i u narednom periodu. Afirmativa.ba