KAMP NA TAJANU POSVEĆEN ZAŠTITI ŠIŠMIŠA

 

 

U okviru projekta “Monitoring i zaštita šišmiša u Bosni i Hercegovini”, od 14. do 20. 8. 2023. godine, Spomenik prirode Tajan će biti domaćin istraživačkog kampa koji će okupiti najmanje 20 sudionica i sudionika iz cijele države, ali i iz regiona. Glavni cilj ovog kampa je provedba terenskih istraživanja, monitoringa i prikupljanja podataka o šišmišima na ovom, za sada jedinom zaštićenom području u Zeničko-dobojskom kantonu. Kamp također ima za cilj upozoriti javnost i donosioce odluka na potrebu donošenja odgovarajućih propisa o sveobuhvatnoj zaštiti ove iznimno važne vrste.

Europski šišmiši, koji igraju ključnu ulogu u održavanju ravnoteže u prirodi, istovremeno su i najugroženija skupina sisavaca u Europi. Zbog toga su posljednjih godina postali predmetom posebne pažnje i zaštite, koja je formalizirana kroz Međunarodni sporazum o zaštiti šišmiša EUROBATS. S obzirom na to da je Bosna i Hercegovina pristupila ovom sporazumu, postoji hitna potreba i obveza da se prikupe precizni podaci o stanju šišmiša na teritoriju cijele države. Tako je u proteklom periodu već proveden niz istraživanja koja bi trebali doprinijeti stvaranju puno bolje slike o staništima i populacijama širom Bosne i Hercegovine.

Smjernice Međunarodnog sporazuma o zaštiti šišmiša nalažu zaštitu svih vrsta šišmiša, što kod nas nije slučaj. Od ukupno 32 vrste koje naseljavaju Bosnu i Hercegovinu, crvena liste rijetkih i ugroženih vrsta u Republici Srpskoj bilježi 26, a u Federaciji BiH samo 18 vrsta. Osim toga, u našem društvu postoje i predrasude prema ovim životinjama koje su posljedica neznanja, neutemeljenih predaja ili jednostavno holivudskih filmova.

Stoga je u okviru kampa na Tajanu planirana i posebna edukativna radionica za učenice i učenike osnovnih i srednjih škola. Pod vodstvom stručnih edukatora, izrađivat će se i drvene kućice za šišmiše, a sudionice i sudionici će imati jedinstvenu priliku upoznati sve aspekte važnosti šišmiša kao i načine kako ih možemo zaštiti u našem okruženja. Nakon završetka kampa,  napravljene kućice će biti postavljene u dvorištima škola u Maglaju, Zavidovićima i Sarajevu, koje su u okviru projekta “Misli o prirodi” stekle certifikat “Eko škola”.

Projekt “Monitoring i zaštita šišmiša u Bosni i Hercegovini” realizira Udruženje građana Fojničani Maglaj u partnerstvu s Centrom za krš i speleologiju Sarajevo i Sportskim i naučno- istraživačkim klubom Atom Zavidovići u okviru projekta Misli o prirodi koji implementira Centar za promociju civilnog društva uz financijsku podršku Švedske.