NAŠI PRIMJERI-TEŠANJ: DOK PRIVREDNICI VAPE ZA RADNOM SNAGOM, MLADI KORISTE BENEFITE GLOBALNOG TRŽIŠTA RADA!
Usljed višegodišnje neuskladjenosti obrazovnog sistema s potrebama privrede s jedne, i uvodjenja novih tehnologija s druge strane, biroi za zapošljavanje, umjesto na berze rada, sve više nalikuju socijalnim ustanovama. Zbog toga ne čudi što privrednici pokušavaju da u direktnim kontaktima sa školama dodju do potrebnog kadra. Istovremeno, mladi svjesni globalizacije tržišta rada, stečene kompetencije nastoje što bolje iskoristili, u domovini ili drugdje.
Višegodišnja hiperprodukcija visokoobrazovanog stručnog kadra, kao i odlazak mladih, rezultirali su nedostatkom zanatskih zanimanja na domaćem, ali i medjunarodnom tržištu rada zbog čega je sve veći interes upravo za ova zanimanja.
Globalno tržište rada nova prilika
-Ovo sam upisao zato što me zanima CNC operater i zato što je relativno traženo na našem tržištu-kaže nam učenik MSŠ u Tešnju Arif Ljevaković.
Slično razmišljaju i učenici Elmin Aganović, iz metalske i Lejla Sarajlić iz tekstilne struke.
-Interes je mnogo veeći u odnosu na godine prije. Tražili smo saglasnost Ministarstva da proširimo odjeljenja sa 22 na 28. čak imamo odjeljenja gdje brojimo i 30 učenika-kaže nam pomoćnik direktora MSŠ u Tešnju Adnan Alić.
Mladi se odlučuju i za zanimanja tekstilnog sektora, ali se sve manje vide kao krojači za strojevima.
-Opredijelila sam se za ovo zanimanje s razlogom. To je sjajan izbor ako te zanima kreativnost, umjetnost. Modni kratori da budemo po završetku školovanja-ističe Anida Huskić.
-Moj otac radi namještaj. Šije sećije i to, pa sam se odlučio da upišem školu. Poslije možda se pridružim njemu u radionici, a možda upišem fakultet i idem dalje. Vidjet ćemo-kaže učenik Almedin Kadušić
Većina mladih želi ostati i raditi u domovini, ali su istovremeno spremni da koriste prednosti globalnog tržišta rada. Zbog toga, ističu, važna je vještina, ali i poslovna komunikacija i poznavanje stranih jezika.
Alić: Povećan interes
-Prvo se zaposliti u neku firmu ovdje, pa poslije možda ići vani zato što mislim da se može više napredovati-kaže nam budući varilac Nedim Kokić.
-Za globalno tržište važna je poslovna komunikacije koju imamo kao predmet, ali i poznavanje Engleskog jezika jer internacionalno se koristi svugdje u svijetu i mislim da nam to dosta može pomoći-dodaje Enisa Bašić.
Osim deklarativnog zalaganja za uskladjivanje obrazovnog sistema s potrebama privrede, vlasti u posljednjih dvadesetak godina na ovome nisu mnogo uradile. Škole i privredni subjekti, kroz nekoliko konkretnih projekata, barem u Tešnju jesu. Podrška obrazovnih vlasti ovoga puta nije izostala, pa su i rezultati evidentni.
Sigurne poslovne prilike
-Dvije trećine praktične nastave obavljaju vani u privredi tako da, nakon što završe ovu školu, učenici su spremni za tržište rada jer su ovladali svim nastavnim elementima-kaže nastavnik praktične nastave u MSŠ u Tešnju Amir Hasičić.
-Moramo, zaista, skratiti ove birokratske i administrativne procedure. Trebaju primijeniti znači model ovaj. Mi, kada smo zaista iskazali istinsku želju i predstavili na pravi način potrebu tržišta, svi ostali akteri su se tome priključili i zajedno smo, vrlo brzo, napravili pomake-kaže Adnan Lihić, predstavnik kompanije “Interpocess”, jedne od vodeći kada je riječ o iniciranju, ali i realizaciji projekata popularizacije drvnog sektora medju učenicima osnovnih i srednjih škola.
Lihić; Ukloniti birokratske barijere
Uz zakonsko uredjenje obavljanja praktične nastave van škole, ovdje su odlučili osigurati i adekvatnu materijalnu naknadu, topli obrok za učenike.
-Možemo se pohvaliti da u zanimanjima stolar i tehničar za obradu drveta svi učenici imaju stipendije-dodaje Adnan Alić.
CNC: Nezaobilazan na tržištu rada
Upravo u ova zanimanja prošle godine su u jedno odjeljenje upisana 22 učenika, a u ovoj u dva odjeljenja 50 učenika. Afirmativa.ba