BH EKOLOZI-UNIŠTAVANJE PRIRODE I INSTITUCIONALNA KORUPCIJA

Sve teže stanje u koje, nelegalnom sječom i nesavjesnim gazdovanjem,  dospijevaju naše šume, plod su, izmedju ostalog,  ukorijenjene korupcije, smatraju zaštitnici prirode. Neka područja, poput Ozrena, iako su planskim dokumentima trebala biti zaštićena prirodna područja odnedavno su predmet geoloških istraživanja. Slično je i sa ostalim potencijalno zaštićenim prirodnim područjima u našoj zemlji. Jedno od područja koje zaslužuje da bude zaštićeno je , bez sumnje  Matinski vis kod Žepča koje obiluje bogatim biljnim i životinjskim svijetom gdje se nalaze i endemske vrste. UG „Fojničani“, kao članica Mreže bg ekoloških asocijacija se, u okviru projekta „Korupcija u šumi“ stručnim skupom simboličnog naziva “Jeste li čuli za Matinski vis?“   osvrnula i na ovaj prirodni dragulj naše zemlje.

-13 vrsta slijepih miševa ili šišmiša, od toga četiri vrste sa liste „Ratura 2000“. Zatim, nova vrsta gljive koja je prošle godine otkrivena ovdje, 24 vrste endemičnih biljaka-podsjeća predsjendik PD „Vis“ iz Žepča Mirko Matijević.

Iako ekološki aktivisti godinama ulažu napore da se Matinski vis proglasi zaštićenim prirodnim područjem vlasti, od lokalne do viših nivoa, nisu imale sluha. Naprotiv,  pred uništenjem su i vanredno vrijedni ogledni  zasadi poput onoga  hrasta Lužnjaka u Lugovima kod Žepča.

-Na žalost, došli smo u situaciju da nam glavna eksperimentalna ploha, koja bi dala najbolje rezultate za nekih sto godina, će uskoro biti uništena autoputem. Na žalost, mogli su to obići-sa sjetom ističe jedan od najvećih zaštitnika hrasta Lužnjaka i uopće okoliša prof. dr. Dalibor Ballian sa Šumarskog fakulteta UNSA-e.

Matinski vis: Nezaštićeni biser

Kako bi zaštitili Matinski vis, ali i druga prirodna bogatstva naše zemlje, ekološki aktivsti nebrigu vlasti za prirodno naslijedje pripisuju odredjenom vidu korupcije.

-Dakle, svjesno se umanjuje vrijednost naših šuma. Krajnji cilj je, mi smatramo, dati svu tu našu prirodu, prodati je pod koncesije, a ne zaštititi. To je jedan vid institucionalne korupcije-ističe sekretar UG „Fojničani“ iz Maglaja Davor Šupuković.

Šupuković: Vlast svjesno umanjuje vrijednost naših šuma

-Ono što se rjedje, kroz  definiciju korupcije, spominje je pitanje nematerijalne koristi, odnosno povrede opšteg društvenog interesa-podsjeća dr.sc. Elvedin Šabanović sa tuzlanskog Prirodno-matematičkog fakulteta.

A,  povrede opšteg interesa su evidentne na pitanju Ozrena kod Doboja, Matinskog visa, Babine i Tvrtkovca kod Zenice i brojnih drugih.

-Ako se ne budemo ponašali kako treba prema Matinskom visu izgubit ćemo Matinski vis i šume Matinskog visa kao što smo izgubili šume hrasta Lužnjaka-upozorava profesor Ballian.

S ciljem jačeg pritiska na vlasti ekološki aktivisti,  ujedinjeni u Mrežu ekoloških udruženja BiH, kane nastaviti borbu za očuvanje prirodnog naslijedja BiH ako treba kažu, i radikalnim vidovima demokratskog djelovanja poput protesta i gradjanskog neposluha. Afirmativa.ba