DOBOJ: EU PROJEKT „ROMACTED“ ZA BOLJI POLOŽAJ ROMSKE POPULACIJE

“Obrazovanje i zapošljavanje Roma i Romkinja u Gradu Doboju“, naziv je Okruglog stola kojeg je, u okviru programa „Romacted“ podržanog od EU i Savjeta Evrope, organiziralo Udruženje Roma „Madara“ iz Doboja.

U Doboju, na žalost, nema Roma koji imaju stalni posao. U nekim drugim sredinama, poput Prnjavora, stvari se, zahvaljujući insititucionalnoj podršci, sporo, ali ipak pomjeraju naprijed.

-Srednja generacija nam je nekako nezaposlena, ali postoje ova sredstva za zapošljavanje Roma i Romkinja   koja se svake godine izdvajaju na entitetskom i državnom nivou i naši Romi u Prnjavoru to iskorištavaju i zapošljavaju se-kaže Snježana Mirković, iz Ženske romske mreže „Uspjeh“ BiH.

U Doboju je izražen problem izostanaka iz škole učenika, prije svih osnovaca romske nacionalnosti.

-Ima tu i traženja odredjenih savjeta za djecu koja ne žele da pohadjaju školu tako da preko nadležnog odjeljenja i Centra za socijalni rad, koji su naše institucije, pokušavamo da riješimo te  probleme-naglašava zamjenik gradonačelnika Doboja Slavko Kovačević.

“Romacted”: Za bolji položaj Roma

-Trebamo se upitati zašto neka djeca bježe iz škole. Niko ne bježi iz prostora i okruženja gdje mu je dobro i gdje je dobro prihvaćen. Moramo se pozabaviti time zašto romska djeca u nekim sredinama ne idu u školu-odgovara koordinator za realizaciju projekta „Romacted“ Vijeća Evrope Nedžad Jusić.

Jusić to dokazuje podacima iz Tuzle gdje su osnovnim obrazovanjem obuhvaćena sva djeca romske nacionalnosti. Osnovnu školu trenutno pohadja 250 romskih učenika, srednju 26, a tu je i pet studenata. Projekt Vijeća Evrope „Romacted“  Romima nudi nove mogućnosti i u Doboju.

-Zaposlenih, na žalost nemamo još, ali se trudimo prema tome. Imamo 56 učenika osnovne škole, tri učenice srednje škole, a sada imamo devet „devetaka“ koji završavaju deveti razred i žele da nastave srednje obrazovanje-ističe  Denisa Talić, predsjednica Udruženja Roma „Madara“ iz Doboja.

Uz navedene aktivnosti Romi još jednom poručuju da samo žele da ne budu stigmatizirani i da imaju jednake šanse u društvu kao i ostali. Afirmativa.ba