UZ DAN ŽENA MOBING I DALJE TABU-TEMA U BiH

Iako je zakonski uredjenja oblast uznemiravanja na radnom mjestu i mobinga idalje je, usljed niza faktora, svojevrsna tabu-tema u našem društvu. Zakon o zabrani diskriminacije žrtvu mobinga je oslobodio tereta dokazivanja. Uprkos tome žrtva, u ogromnoj većini radi se o ženama,  praktično mora i dalje  dokazivati da je bila predmet mobinga.

Sve jači utjecaj politike na pravosudje, umanjuje povjerenje žrtava mobinga u pravni sistem, ali i sindikat koji bi morao biti na prvoj liniji odbrane onih koji trpe uznemiravanje na radnom mjestu. Sve ovo uzrokuje da žrtve mobinga, i danas na Dan žena,  uglavnom ćute i trpe. Iako je, kao žrtva mobinga i uznemiravanja na radnom mjestu morala napustiti posao u jednoj osnovnoj školi,  Emina Kopić iz Teslića nije zatražila pravnu satisfakciju. Sindikat je nije zaštitio, svi su se pretvarali da ništa ne znaju, kaže, zbog čega ni danas, kao ni većina žena-žrtava mobinga, nije spremna da govori.

Žrtve mobinga ne vjeruju u sistem

-Vjerujte, s punim pravom ne žele da javno progovore jer znaju šta poslije toga slijedi. Iza ove njene prijave slijedi mobing, slijedi otkaz sa posla-KAŽE NAM Anica Ramić iz Udruženja „Stop mobing“ iz Trebinja.

Zabrinjava činjenica da je mobing, uz realni sektor, prisutan i u institucijama vlasti.

-U zgradi Vlade RS javila se jedna mlada djevojka koja nije mogla više podnijeti ucjenu i uznemiravanje i napustila je radno mjesto-dodaje Ramić.

Slučaj mobinga koji je ugušio sistem

Kao u pomenutom slučaju iz Teslića, tako i u brojnim drugim zabilježena je inertna uloga sindikata koji nerijetko staje na stranu poslodavca, odnosno počinioca mobinga zbog čega gubi kredibilitet i povjerenje.

-Ljudi očekuju i misle da mi ne smijemo prijaviti nasilje. Znači, ja moram raditi po proceduri. Onaj ko se meni obrati da ima mobing ja moram da ispitam tu situaciju, da vidim šta se dešava i do koga je i, ukoliko je, kao predsjednik sindikata ne mogu riješiti situaciju, dužan sam da se obratim pravnom timu Sindikalne organizacije. Naravno, ukoliko sindikat ne može, onda postoji sud-ističe Danijel Atijas, predsjednik Sindikalne organizacije u dobojskom Domu zdravlja.

Struka upozorava

Advokat Mustafa Alić, koji je  prvi je u FBIH u korist žrtve mobinga riješio sudski spor, smatra kako se, iz niza razloga pravni zastupnici ne žele baviti mobingom.

-Zato što i potencijalni svjedoci i svi drugi koji trebaju biti uključeni u taj postupak sa teškom voljom ulaze  u te postupke i daju iskaze bojeći se za svoju buduću dobrobit-kaže Alić.

Struka upozorava da sudovi, ali i pravni zastupnici još nisu u potpunosti spremni  za slučajeve ove vrste. Istovremeno, žrtvama dokazivanje mobinga otežavaju i biroktratske procedure.

-Posebno da obrate pažnju na rokove prijavljivanja. Propuštanjem rokova gubi se ostvarivanje prava na zaštitu koju radnik uživa u toku postupka-upozorava pravnik i socijalno-porodični medijator Esad Bećirović.

Slijedeći pravnu stečevinu EU, i domaći zakoni su teret dokazivanj sa žrtve prenijeli na potencijalnog počinioca mobinga.

Alić; Teško dokazivo

-Mi znamo da je mobing u biti skriven, da se on dogadjaj iza zatvorenih vrata, u četiri oka i, s obzirom da i dalje sudovi u nekim predmetima prebacuju teret dokazivanja na žrtvu, to je vrlo teško dokazivo u takvim okolnostima-dodaje advokat Mustafa Alić.

Uz striktnu primjenu zakona, teži zadatak je, po svem usudeći, prevazići tradicionalizam i strah od vladajućih moćnika. Afirmativa portal